Kedi Bilica-Futbolcu Bilica

Nisan 19, 2010, 9:08 am | Uncategorized kategorisinde yayınlandı | 4 Yorum

KEDİ BILICA

1. Site Kedisi
2. Sıcak bir aile ortamı, yatacak yer ve karnının doyurulması karşılığında site sakinleri ile oyunlar oynayarak onları eğlendirir.
3. Kedi Bilica çok kişilikli ve temiz bir hayvandır. Haceti geldiği zaman sitenin dışına çıkar, işini görmek için kendisine hazırlanmış olan yere gider, hacetini görür, işini bitirdikten sonra kendisinden arta kalanları kimse görmesin diye pisliğin etrafında eşelenir durur, eşelenir durur ki toprak taşla pisliği kapansın. Yoksa çok utanır, görenin yüzüne bakamaz. Hatta o eşelenip dururken biri yaklaşıyor mu diye aynı anda sağa sola bakınıp durur, yani çevre kontrolü de çok üst düzeydedi kedi Bilica’da.
FUTBOLCU BILICA
1. Fenerbahçe Spor Kulübü Futbolcusu
2. Karnını doyurmak, kendisinin ve ailesinin geleceğini garanti altına almak için futbol oynar. Amacı, takımının gol yemesine veyahut sahadan yenik ayrılmasına mani olmaktır.
3. Futbolcu Bilica da tanımıyorum ama muhakkak kişilikli ve temiz bir insandır. Takımının, yendiği zaman 1. derecede şampiyon adayı durumuna geleceği bir maçta, yaptığı aptalca bir hareket sonucunda Fenerbahçe adına maçın içine etmek üzereydi. Ortaya çıkan pisliği örtmek için o da başladı penaltı çizgisinin ortasında eşelenip durmaya. Amacı 10 tane takım arkadaşının bütün uğraşlarının içine eden hareketin yarattığı pisliğin üzerini örtmekti. Yani futbolcu Bilica’nın yaptığı o kadar da anormal bir hareket değil doğaya baktığımız zaman. Tek fark. kedi Bilica’da utanma var ama bu Bilica’da utanmadan eser yok.
Sabahın köründe tv’de Bilica muhabbetleriyle güne başladım. Herkes Bilica’yı bir şeye benzetiyordu gelen maillerde. Aslında bu kadar niye üzerinde duruluyor onu da anlamış değilim. Bilica yaptığı bu hareket ile takımına belki de bir şampiyonluk kazandıracaktır belki de penaltı Bobo’nun beceriksizliğinden kaçmıştır. Ama ne olursa olsun Bilica, takımının kazanması adına yaptığı bu hareket kendisinden çok şeyi alıp götürmüştür.
Bu penaltı noktasını eşeleme hareketini yorumlamak aslında tamamen “futbolda kazanmak için girişilen her yol mübah mı?” sorusunun cevabı ile ilişkili doğrudan. Zamanında Arif o kadar maç kazandırmasına rağmen hakemi sürekli aldatma çabasında olduğundan hiç haz etmezdim Galatasaray’da olmasından. Ama çoğu arkadaşım “hakemin işi ne, görsün, tabi adam kazanmak için yapacak.” derdi. İşte bu görüş kazanmak için herşeyi mübah görenlerin görüşüdür. Benim gibiler yani kazanırsak adam gibi kazanalım görüşünde olanlar da bunun tam tersi istikametindedir.
Hangi görüşü savunmak daha akla mantığa yatkın; dediğim gibi mentaliteye göre değişir ama ben o pozisyonda ne yan hakemi ne orta hakemi ne dördüncü hakemi suçlarım. Pozisyonda Bilica eşelenip duruken kale arkasında ısınan Beşiktaşlı futbolcular tek suçludur burada. Ortalığı ilk önce onların inletmesi gerekirken yok yan hakem görmeli yok orta hakem görmeli ya da sahadaki Beşiktaşlılar nereye bakıyor türünden görüşlere katılmıyorum. Maç hakemlerin elinden kaymış gitmiş, Beşiktaşlıların kan beynine sıçramış, adrenalin çok üst seviyelerde bu durumda onların pozisyonu görmesine imkan yok. O an sahadaki hiç bir birey de bilinç denen olgu yoktu. Bilica’ydı tek akıllı. Yaptığını herkes gördü ama görmedi. Nasıl oluyor demeyin işte dün akşam oldu. Her zaman dediğim gibi bakmak ile görmek, işitmek ile dinlemek birbirinden tamamen farklı kavramlar.
Sonuç olarak dün akşam, futbolda kazanmak için her yolu mübah sayanların bir kazancı olarak görünse de ileriye dönük olarak bunun Bilica’ya zararları çok olacaktır. Mutlaka bir yerlerden çıkar. Artı son birşey daha, Fenerbahçe galibiyeti haketmiş ya da haketmemiş bilmem ama bildiğim birşey var ki bir takım 88 dakika öyle ya da böyle gol yemiyorsa veya bir takım 88 dakika boyunca öyle ya da böyle gol atamıyorsa atamayanda bir sorun, yemeyende de bir beceri vardır. Siz ister etik diyin, ister şans diyin…
Reklamlar

4 Yorum »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. son sözlere istinaden birde ben işe galatasaray gözü ile bakıyorum ki o dakikaya kadar beşiktaş'ın yerinde biz olsak en aşağa 6 pozisyon yemiş 3'ünü ise gol olarak fenerbahçe'nin hanesine yazdırmış olurduk.. Yenileceksende karakterli yenil, ezilme bari.. Bizim psikolojimiz beşiktaş'tan çok daha kötü malesef.. o 2. dakikadaki golü biz yesek allah muhafaza diyorum..

  2. Maçı izlerken aklıma gelenlerden biri de oydu zaten. Beşiktaş'ın 2. yarıda Fenerbahçe'ye kurduğu baskımsı şeyin %50'sini kursak ama yine de yenilsek bu taraftar yine takımını alkışlardı.

  3. 14 yıldır aktif olarak futbol izliyorum böyle çirkeflik görmedim. Bir arkadasım söyledi, bu pozisyonun aynısı gecen haftaki bursa macındada olmus ve (arkadasım fenerli) diyorki fenerbahçe yapınca olay oluyor. Biz zaten bursa macında olanları tasvip etmedikki. Bu olay amatör küme macında olsa bile dogru degıl. Maalesef böyle kafalar var… Ayrıca baska tip kafalarda var. Hakem olayı dünyanın sorunu. Besıktas acıklamasını izlerken, konusan dediki; bu besiktasın sorunu degıl türk sporunun sorunudur dedi. Bjkli arkadasım; sanane türk futbolundan sen besıktasın cıkarlarına baksana falan filan. İnsanlar bu kafada oldugu sürece sadece spor degıl hıcbırsey gelısmez.

  4. Maçın içine ettikten sonra pisliğin üzerini örtme çabası. Benzetme gerçekten muhteşem olmuş. Veterinerlik dalında öğrenim gördüğüm için söylüyorum, hayvanların %80i işini hallettikten sonra bu tip içgüdüsel bir hareket yaparlar. Hatta o an bakarsan sana saldırabilirler bile. Birde yazıda Fenerbahçe'nin galibiyetini Bilica'nın hareketi ile bağdaştırmamak da çok doğru olmuş. Son söz ise Beşiktaş'ın düşünmesi gereken bir numaralı şey olmalı.
    Cevdet


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.
Entries ve yorumlar feeds.

%d blogcu bunu beğendi: