Fatih Terim Yüzünden Bosna’yı Tuttum!

Eylül 11, 2009, 11:16 am | Acayip İşler, Futbol, haber, Milli Takım, ozhano, Sıkıntı kategorisinde yayınlandı | 6 Yorum
Mehmet Tezkan
Vatan Gazetesi’nin siyaset ile ilgili karalamalar yapan elemanı Mehmet Tezkan bakmış ki politikada yazılan yazılarda ekmek yok, ülkenin en popüler aktivitesi olan futbol ve onun en öndeki isimlerinden birine çamur atmak ile futbol sektörüne geçiş yapmış. Daha okumayanlar için yazısı burada.

Şimdi Sevgili Mehmet Tezkan. Bende sana sallayayım biraz bakalım nasıl olacak?

1. Siyasetle ilgili yazdığın yazıları kimse okumadığı için görülüyor ki futbola geçiş yapmışsın. Ama ilk önce şunu bil, senin gibi çamur at izi kalsın tipindeki insanlar ancak televizyonlarda kendine yer edinebilirler. Köşe yazarlığıyla reytingini atttıramazsın. Sen de çık ki yüzü teneke kaplı, utanmaz bu insanın kim olduğunu iyice bilelim.

2. Fatih Terim üç günlük adam değil. Senin gibi oynak da değil. 10 sene önce nasılsa şimdi de aynı. Yürüyüşünü, duruşunu vs. senin işinde yaptığın gibi hiç kıvırtmadı. Neyse o oldu. Hatta İtalya’dan dönünceki o İtalyanvari hali hiçbirimizin hoşuna gitmemişti ki tekrar özüne döndü daha sonra. Peki sen neredeydin 10 sene boyunca. Nasıl da büyütmüşsün içindeki kini Fatih Terim’e olan. Tabi Terim o kadar başarılı ve sarsılmazdı ki için içini yemesine rağmen yazamıyordun o zamnalar. Biraz sendeledi şimdi diye hemen sırtına vurup iyice çökertme zamanı değil mi? Aman kaçırma bu fırsatı.

3. Sen eğer Fatih Terim yüzünden Bosna maçında Bosna’yı tuttuysan geçen senelerde Yunanistan’ı da tutmuşsundur. Muhakkak Fatih Terim önderliğinde Yunanistan’ı Yunaistan’da farklı mağlup edince esas o zaman ağlamış, üzülmüşsündür. Çünkü senin içindeki Fatih Terim kompleksi o kadar büyümüşki gözün hiçbirşeyi göremez olmuş.

4. Yıl 2000. Fatih Terim 43 yaşında UEFA Kupası’nı kazanan takımın başında olup bu milleti sevinçten ağlatırken sen üç kuruş fazla para alabilmek için gazeteler arasında kapı kapı dolaşıyordun. Kıçın bir koltukta 3-5 sene rahat gördü diye, yazıların kesilmedi diye sevildiğini, yazılarının okunduğunu ve ona buna saldıracağını mı zannettin?

5. Tezkan, ben futboldan fazla anlamam ama senden daha çok anladığım aşikar. Fatih Terim bu zamana kadar kazandığı başarılarının arkasında senin laf ettiğin siniri, asiliği, yenilgiyi kabul etmezliği, heyecanı, hırsı, içindeki ruh halini dışarıya yansıtıp futbolcuyu etkileme vasfı vardır. Oyüzden senin anlam veremediğin onca hareketi futbolcusuna anlamlı gelir ve futbolcusu da hırslanır onun hareketlerinden sonra. Bunları futbolcularına empoze etmiş ve bu sayede bunca başarıların altında hep onun imzası olmuştur. Ben onun sayesinde onlarca, yüzlerce kez sevinmişim. Kişiliği yüzünden 3-5 maç ceza alalım ne olacak varsın olsun eğer o başarılara tekrar ulaşılacaksa ben razıyım.

6. Fatih Terim bu takımın başında olursa ve gelecekte yine başarılı olursa utanmadan bu sefer de başarısını takdir etmek için nağmeler düzecek misin? Hayır tabiki bunu yapmayacaksın. Neden mi? Biraz araştırma yaptım. Avrupa Şampiyonası’nda Milli Takım’ın kazandığı onca maça rağmen hiçbir yazın yok ortalıkta. Politika’dan antin kuntin yazılarına devam etmişsin.

7. Senin içindeki Fatih Terim kompleksini ben Fenerbahçeli arkadaşlarımda bile görmedim. Arkadaşlarım en azından Fatih Terim’den nefret ediyorum ama Milli Takım sonuçta desteklemeyecek miyiz diyor ama sen ne kadar zavallısın ki içindeki komplekse yenik düşmüşsün ve bu sebeple utanmadan bu kompleksi yazıya döküp gazeteye köşene koymuşsun. Yazık sana acıyorum.

8. Yazık şu an seni o Vatan Gazetesi’nde o koltukta tutan zihniyete. Yazık ki ne yazık. Madem sen Fatih Terim yüzünden Bosna’yı tutmuşsun; ben de senin yüzünden bundan sonra Vatan gazetesini okumuyorum.

6 Yorum »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. Aman diyim…

 2. FT istifa etsin önce de, sonra savunurum kendisini

 3. ben bir yere kadar kulüp takımlarımızı avrupada desteklememeyi anlarım pek anlaşılmasada ama bu bosnayı tuttum diyen insanlara sormak lazım terim hangi toplumun içinden toplumda acaba terim gibi kaç adam var ha birde bunları bahane edip kendini inkar edenler var acaba hayatınızda siz ne kadar terimsiniz veya ne kadar kendini inkar edenlerden bu bosnayı tuutum diyenlerede başka bir sorum var acaba bunu dedikten sonra türkiye topraklarında utanmadan rahat rahat nasıl gezebiliyorsunuz bu arada adım özgü

 4. @Kaan

  Öncelikle onun yüzünden aldığımız cezaları yazmışsın. Bir de başarıları yaz bakalım kefelere koy. Hangi t.d. ile bu başarıları kazanabilirdik? Tamam hatalıdır, belki de istifa etmeli hem kendisi hem de milli takım rahatlamalıdır. Ama ben hiçbir zaman onun bana yaşattığı sevinçleri inkar edemem. Görmemezlikten gelemem. Sen de gelme.

  Diğer yandan, sen beni uzun zamandan beri okuyorsun biliyorum. Benim her zaman sert bir anlatışım var. O yüzden ki sivri dilli olarak biliniyorum blog aleminde. Severim de belli sınırlar içinde kalarak bu şekilde yazmayı. İlk yazdığım yazıya bak en son yazıma bak hepsinde aynıdır. Hiç değişmedi. Ama emin ol birşeye yaranmak ya da kötülemek ya da kötü olanı iyi göstermek için kesinlikle bunu yapmadım yapmam da. Evet yazılarımda sivri dilli bir tutumum var. Kabul ediyorum. Kişiliğimin dışarı yansıması belki de. Ama bana sen işin içine Galatasaray girince pençelerini çıkarıyor Fener ya da Beşiktaş girince gayrı meşru olayları meşru gibi gösteriyorsun dersen ona karşı çıkarım ki en saldırgan yazılarım geçen sezon takımım ve yönetimimiz tarafına oldu. Tüm takımlar hakkında yazarım yeri gelince. Ama en ağır eleştiriyi kendi takımıma saklarım.

  Son olarak önceki yazılarımda hiçbir duruma ya da kişiye karşı bu kadar ileri giderek açıkça içimdekileri dökmedim. Ama bir insan bir kişiyi neden olarak göstererek Milletinin yerine karşısındaki takımı tutarsa her lafı hakeder benim gözümde. Benim de olduysa bana da densin. Bu sadece milli takım için değil kulüp takımlarının avrupada yaptığı maçlar içinde geçerlidir.

  @özgü
  Bu tipler utanmadan gezerler kafanı yorma sen.

  @cenky
  Hiç olmadığı kadar ağırdı bu seferki ama kan beynime sıçradı be hocam. Ne demek fatih terim yüzünden bosnayı tuttum.

  @metak
  Bu millet ancak Fatih Terim istifa ettikten sonra değerini anlayacak. Fatih Terim gider başkaları gelir kimse dikiş tutturamaz ondan sonra kurtar bizi fatih hoca. Bu medya ile savaşmak uğraşmak kolay mı? Fatih terimden başka kim savaşabilirdi bizim güzide medyamızla? Bir isim söyleyin. Bizim medyamız Şenol Güneş'i karizması yok diye göndertti. Bunun üstüne daha ne anlatıyorsunuz siz? Onlar korkacak ki rahat rahat saldıramayacaklar. Fatih Terimden korkuyorlar. Sinsi sinsi bekliyorlardı. Takım tökezleyince sırtlanlaştılar.

 5. Milli takımla Fenerbahçe aynı kefeye koyulur mu yaw. Ne alaka Aragones'i kovdurmak için Fener'in yenilmesini istemek gibi bir şey bu. Yaw en başında biri koskoca bir milletin takımı diğeri o milletin içindeki bir zümrenin takımı.Bu yazarın yazısını da okudum tamamen art niyetli. Artı Fatih Terim'i de günahım kadar sevmem defolsun gitsin milli takımın başından ama ne diye onun gitmesi için Bosnayı tutacağım ben.

 6. Bu son yazdığınla ilgili olarak systematic ile aynı düşüncede bir yorum yapabilirim ancak. Sen Fenerbahçe ile Milli Takım'ı bir tutuyorsan haklısın. Jenerasyon konusunda da sanki Fatih Terim olmasa daha iyi yerlerde olabileceğimizi ifade eden cümlelerin var. Nereden biliyorsun ki? Belki de Fatih Terim olmasaydı Milli takım şu anki oyuncularının popülaritesi çok daha az olacaktı. Olsaydı olmasaydıyla bu iş yürümez. Bu adamdan önce bilmem kaç tane jenerasyon harcandı, üstüne ele geçen bir başarı da olmadı. Şimdi bu adam bu jenerasyonu harcadı diye başarılarını küçümseme bana. Artı bu jenerasyon Fatih Terim zamanında yokolmamış daha da belirginleşmiştir. Hamit Bayern'e giderken, Tuncay EPL'ye giderken vs. bu oyuncuların milli takımdaki durumları da incelenmiştir muhakkak. O milli takımda da onları oynatabilen adama azıcık saygı istiyorum ben. Son dakikalarla gelen yarı finali anlatmayın demişsin, fener 2 hafta önce manisayı son dakika golüyle yendi. 3 puan yerine 2 puan mı verdiler hayır. Geçen sezon Beşiktaş 34 maçlık serinin kaç maçında 88-90 arası gol attı 6 maçta. Tarih bunu mu yazacak yoksa Beşiktaş'ın şampiyonluğunu mu tabiki şampiyonluğunu. Aynı şey Milli takım için de geçerli: İsterlerse turnuvalarda tüm maçlarda 90+9 larda golleri bulsunlar da yeterki o senin bana anlatmayındediğin yarıfinallere finallere ulaşsınlar. Bir takım 90 lı dakikalarda çok gol buluyorsa bu oyundan düşmemesinin, kopmamasının, istemesinin ve kondüsyonunun eseridir. Bunu da milli takıma sen ben aşılamadık bu işi türkiye'de en iyi yapan Fatih Terim'dir. Diğer yandan Fatih Terim milli takımın başında “şu anda” başarısızdır cümlene ise tüm kalbimle katılırım sorgusuz sualsiz. Velhasıl-ı kelam senin kendi içinde Fatih Terim ile ilgili sorunların var. Fenerbahçeli olduğun için bu da. Etrafımda senin gibilerden çok var. Milli takım yenince hiç yorum yapmayan, ama yenilince ya da kötü birşey olunca hemen gelip bana birşeyler anlatmaya çalışan: Onlara tek sözüm şu oluyor ve susuyorlar “Fatih Terim'in nerde olursa olsun ne şekilde olursa olsun elde ettiği başarıların önünde şu an Türk bir teknik direktör var mı?” yok bitti. Sen de Fatih Terim'in gitmesi için içten içe rakip ülkelerin takımlarını tutma potansiyeline sahip biri gibi gözüküyorsun.

  p.s. ozanho değil ozhano. Brezilya sempatizanı değilim ben, Robinho Ronaldinho gibi ne absürt bir şey yazmışsın öyle…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.
Entries ve yorumlar feeds.

%d blogcu bunu beğendi: