>Federasyon Çalışmaya Erken Başladı

Ağustos 6, 2009, 4:43 pm | Futbol, ozhano, Sıkıntı, TFF, TSL kategorisinde yayınlandı | 1 Yorum

> Türkiye Futbol Federasyonu bu sezon ceza yağdırmaya erken başladı. İşte kararlar:

1. Beşiktaş kalecisi Rüştü Reçber, TFF Süper Kupa futbol müsabakasında, Yunus Yıldırım’a yönelik hakareti nedeniyle takdiren 3 RESMİ MÜSABAKADAN MEN CEZASI ile cezalandırıldı.

2.Beşiktaş yöneticisi Levent Erdoğan’ın yine aynı maçtan sonra TFF’nin saygınlığını zedeleyen beyanlarda bulunması suretiyle sportmenliğe aykırı hareketinden dolayı takdiren 15 GÜN HAK MAHRUMİYETİ CEZASI ile cezalandırıldı.

3.Beşiktaş yöneticisi Ertunç Soğancıoğlu hakkında, aynı maçtan sonra sonra sportmenliğe aykırı beyanatta bulunmasından dolayı isnad olunan eylemin unsurları oluşmadığından CEZA TAYİNİNE YER YOKTUR.

4.Fenerbahçe’nin, aynı maçta, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle takdiren 10.000-TL PARA CEZASI ile cezalandırıldı.

5.Gençlerbirliği futbolcusu İbrahim Şahin’in, Gençlerbirliği – MKE Ankaragücü TSYD Kupası futbol müsabakasında, rakip takım oyuncusunu (Luiz Henrique Dos Santos) saha içinde kovalayıp yakalarsam öperimvari hareketlerinden dolayı takdiren 2 RESMİ MÜSABAKADAN MEN CEZASI ile cezalandırıldı.

6.MKE Ankaragücü oyuncusu Luiz Henrique Dos Santos’un, yine aynı maçta, rakip takım oyuncusunu kendisine yaptığı faulden sonra geçirdiği sağ kroşe ve kovalanınca gardını alıp rakibe gel gel hareketleri yaptığı için takdiren 2 RESMİ MÜSABAKADAN MEN CEZASI ile cezalandırıldı.
Görüldüğü gibi Federasyon dükkanı bu sezon lig başlamadan açtı. Cezalardan Gençlerbirliği- Ankaragücü maçı ile ilgili olanlarına sonuna kadar katılmakla birlikte Luiz Henrique’nin İbrahim Şahin’e göre daha ağır ceza alması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yüzüne kroşeyi alınca can acizliğine 2-3 saniye kovaladı Dos Santos’u. Olur o kadar da, insan bu sonuçta.

Diğer yandan Süper Kupa maçı Beşiktaş için ağır sonuçlara sebep olmuş görünüyor. Rüştü’nün ettiği küfüre istinaden verilen ceza bundan sonraki maçlarda söylenebilecek bu şekildeki laflar için kıstas olacaktır. Yani doğrudan hakeme olmasa bile hakemin performansına yönelik küfür artık üç maçla cezalandırılacak dedi federasyon bu cezayla. Peki futbolcu doğrudan hakeme sallarsa ne olacak? 5 maç mı ceza olacak? Aslında olmasın değil, tamam olsun ama herkese olsun. Herkese aynı olursa kimse gıkını çıkaramayacaktır.

Beşiktaş yönetim kurulu, herhangi bir üyesine federasyon tarafından ceza verilirse, onunla birlikte yönetiminde maça gelmeyeceğine dair bir bildiri yayınlamıştı sanırım. Ertunç Soğancıoğlu cezadan yırtmış ama Levent Erdoğan’a ettiği laflara istinaden 15 gün cezayı reva görmüşler. Aslında bu yönetici gerçekten de bazen gereğinden fazla konuşuyor medyaya bana göre. Çok konuşursan her zaman için böyle durumlara hazırlıklı olacaksın demektir. Sonuç olarak ligin ilk haftası İstanbul Bld. maçında ne Rüştü sahada olacak ne de yöneticiler şeref tribününde. Tabi eğer fikir değiştirmezlerse.

Fenerbahçe’ye verilen ceza ise “Hani ona verdim o kadar ceza sen de almazsan olmaz” türünden gibi geldi bana.

Neyse lig başlıyor bakalım. Federasyon lig başlamadan sopasını çıkarıp 3 kulübün kafasına indirdi, birine ise dokundurdu “sen de tadına bak dikkatli ol ona göre” dedi. Aslında Federasyon bu cezalar ile 18 kulübe de dolaylı yoldan “dikkatli olun sopamı çıkarttırmayın bana” mesajını yolladı. Önceden de dediğim gibi cezalarda istikrar olursa kimse gıkını çıkartmaz ama birine böyle diğerine başka olursa işte o zaman kulüpler o sopayı federasyonun elinden alıp kırarlar.

Bir de federasyon cezaları vermiş kulüplere. Anladım onu. Anladım da, peki Yunus Yıldırım’ın cezası ne olacak? Onun cezasını kim verecek? Allah mı? Doğru, MHK diye bir müessese vardı. Var evet ama benim şu anki MHK’dan ve başındaki Oğuz Sarvan’dan hiç mi hiç ümidim yok, o nedenle bu iş Allah’a kalacak gibi görünüyor.

1 Yorum »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. >bunlar böle 3 sene üstüste şampiyon olurlar…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.
Entries ve yorumlar feeds.

%d blogcu bunu beğendi: