>Aman Dikkat!!!

Temmuz 4, 2009, 1:51 pm | Hayat, ozhano kategorisinde yayınlandı | 1 Yorum

> Görüntü Antalya’daki Konyaaltı Plajı’ndan. Nasıl bir foto bu anlam veremedim. Ne hale geldik. Ben orada olsam o an yerimi değiştirir olay yerinden uzaklara kayardım muhakkak. Ama kimse istifini bozmamış görüldüğü gibi. Diğer taraftan görevliler de olay yerinin etrafını çevirme ihtiyacı bile duymamışlar. Sanki etraftakilere “Adam gibi yüzün yoksa siz de bunun yerinde olursunuz” mesajı veriyorlar.

Zaten Türkiye’deki toplum psikolojisi son 10 yıldan beri acayip bir şekilde değişti ve hala daha hızla değişiyor. İnsanlarda bir pervasızlık bir umursamazlık. Eskiden ayıp denilen şeyler artık moda olmuş. Büyüklere saygı yok, küçüklere sevgi yok, herkes her an için kavgaya, birbirini gırtlaklamaya hazır. Üçkağıtçılar el üstünde tutuluyor. Eskiden toplumdan dışlanan mafyavari insanlar artık toplumda elit bir tabaka olarak görülüyor ve tüm gençler bu tiplere özendiriliyor. İşin ilginç yanı aileler de gurur duyuyorlar bu tiplere özenen evlatlarıyla.

Daha geçen gün kaybolan iki kızın bulunma hikayesini dinledim. Emo’cu muymuş neymişler. Bu da yeni bir akım yeni bir yaşam biçimi sanırım, ne olduğunu tam olarak anlamadım ya neyse. Kızlar internetten birileri ile tanışıyor ve İzmir’e kaçıyorlar. Orada artık ne yapıyorlarsa yapıyorlar. Daha sonra polis bunları yakalıyor ve ailelerine teslim ediyor. Ana haberde kızın tipe baktım zaten bir hayır gelmez bu tipten dedim kendi kendime. Kızın bir lafı olayı özetledi: O sitede bizden çok çok büyük olan kızların giyimlerine, hayat şekillerine özendik ve böyle bir hata yaptık. Sonra da babası geliyor röportaja. Çok mutlu olduklarını falan söylüyor. tabi haklı hayatından endişe duydukları kızlarının sapasağlam gelmesi tabiki mutluluk verici. Muhabir sizin haberiniz yok mutdu bu olaydan diyor. Adamın cevaba bak: “Vardı tabiki ama biz çağdaş bir aileyiz ve ben kızımın özgür bir şekilde yaşamasına imkan vermek istiyorum.” Yaw ne diyeyim bunun bu lafına bilemiyorum. Dangoz, özgür yaşasın tamam da hiç mi kontrol mekanizman yok kızına karşı. Ya da bizi özgür yetiştirmedi mi ailemiz? Ama bir bakışlarında nereye kaçacağımızı hala daha bilemiyoruz. Kimse bana hikaye anlatmasın. Benim aile yapısıyla ilgili öğrendiğim en önemli şey: Eğer anandan, babandan korkmuyorsan, tırsmıyorsan ya da onu önemsemiyorsan hiç bir halt olamazsın. Olsan bile adam olamazsın. Etrafımdan bir örnek: Çocuk zehir gibi zeki, çok akıllı, hiç çalışmadan çok iyi üniversitelerinden birinde önemli iki-üç müh. dallarından birini kazanıyor. Ama anasına babasına saygısı da yok sevgisi de. Sonuç olarak okuyamıyor değil okumuyor “Ben okumayacağım, yaşım 22-23 bana karışamazsınız” diyor. Babası laf edecek oluyor annesi “sus sen,daha kötü olacak” diyor. Annesi laf edecek oluyor çocuk “sus be diyor”. Zamanında ağzının ortasına iki kere çaksaydı ailesi hiç böyle olmazdı. Kimse kusura bakmasın ama “Laftan anlamayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.” Sonunda babası kalp krizi geçirdi ben de kendisini iyice bir hırpaladım. Çünkü benim onun babasına verdiğim değer, çocuğun babasına verdiğinden 1000 kat daha fazla. Ne oldu böyle oldu da bir şey değişti mi? Hayır, aynı tas aynı hamam. Ağacı yaşken eğmedik ki işte…

Bir de basketbol sahaları var tabiki. Eskiden elit izleyicilerin mekanıydı basketbol sahaları. Futboldaki tribün teröründen nefret edenler kendilerini basketbol sahalarına atarlardı. Şimdi oraya da futbol magandaları girdi. Her an kavgaya müsait ortamlar oldu oralar da.

Daha çok şey var örnek olarak verilecek de canım sıkılıyor bunların gelişerek devam edeceğini düşündükçe. Siz siz olun Türk’ü Türk yapan özdeğerlerimizden vazgeçmeyin. Millet olarak birileri ciddi bir şekilde toplumumuza dokunuyor. Bizi biz yapan değerlerimiz değişiyor gittikçe. Bu eğer Batılılaştığımızın göstergesi ise ben istemiyorum, mümkünse bu bakımdan Doğuda kalayım ben. Şunu unutmayalım ki kimse bizi topla tüfekle yıkamaz. Ancak toplumumuzu böyle olumsuz, sıkıntılı şeylere özendirerek milletin bağlarını koparabilirler. Hızla dejenere olmuş bir toplum olma yolunda ilerliyoruz haberiniz olsun. Aman Dikkat!!!

1 Yorum »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. >içimden geçenlerin aynısını yazmışsın. "medeni olalım" , "çağdaş olalım" ayağına aile kavramını paramparça edenler utansın. Osmanlı aile kültürünü medeniyete kurban eden zavallılara acıyorum.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.
Entries ve yorumlar feeds.

%d blogcu bunu beğendi: